Czarny czwartek i jego historyczne skutki

29 października 1929 roku to dzień, który na zawsze pozostanie w historii świata finansów. Wszystko za sprawą gwałtownego spadku cen na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Choć od czarnego czwartku minął niespełna wiek, to współcześni eksperci ze świata ekonomii pozostają zgodni – dzień ten może być kluczową przyczyną zbliżającymi się wielkimi krokami wielkiego kryzysu ekonomicznego. Zapraszamy do portalu.

1929

Rok 1929 był szczególny dla światowej gospodarki. Wszelkie zakątki globu znalazły się w niebagatelnych kłopotach. Zwłaszcza kraje na Starym Kontynencie zmagały się z trudami odbudowy własnych gospodarek, czego przyczyną była niewątpliwie I wojna światowa. Walki prowadzone przez kolonialne potęgi opiewały w dużej mierze w wojny celne, które walnie przyczyniły się do całkowitej destabilizacji handlu o zasięgu globalnym. W tym samym czasie w Stanach Zjednoczonych z wolna narastała spekulacyjna bańka. Wzrost akcji skutkował dynamicznym podniesieniom cen aktywów będących w posiadaniu giełdowych inwestorów. O ten istotny wątek zapytaliśmy ekspertkę – Ludmiłę Kuchtę.
„W 1929 roku banki w USA udzieliły mnóstwa kredytów pod zastaw akcji – nie oszukujmy się – przewartościowanych. Tego rodzaju wolność pożyczkowa poskutkowała wzmożoną intensywnością zakupu coraz to nowych akcji przez inwestorów giełdowych, co z kolei powodowało nadymanie bańki spekulacyjnej. Większość spółek w praktyce notowała ogromne wzrosty akcji, jednak w rzeczywistości nie były one nic warte. Interesy tych spółek były mówiąc kolokwialnie szemrane…”

Dynamiczny spadek cen

W konsekwencji nadeszło spodziewane. Liczba inwestorów wchodzących na giełdę była niewystarczająca względem podtrzymania wzrostu cen akcji. 5 dni przed czarnym czwartkiem doszło do gwałtownej ich sprzedaży. Dynamiczny spadek cen prowokował sprzedaż akcji nawet spółek fundamentalnych – pewnych. Pod koniec października w ciągu doby obracano aż 30 milionami akcji. W efekcie inwestorzy stracili wszystko, kredytobiorcy zbankrutowali – podobnie jak większość banków. Spirala zadłużenia napędzała się z dnia na dzień.

Czarny czwartek

Pokłosiem czarnego czwartku (https://comparic.pl/strategia-psv-czarny-czwartek-bialy-piatek-srednioterminowe-cele-spadkowe-osiagniete/) była natychmiastowa zmiana systemu finansów w skali świata. Rewolucja miała związek głównie z wprowadzeniem skonkretyzowanych i klarownych zasad sprawozdawczości. Obecnie każda spółka obecna na giełdzie zobowiązana jest do składania cyklicznych i szczegółowych raportów. Istnieje ponadto szereg limitów ograniczających przeznaczanie dużych kwot w poczet ryzykownych kredytów. W praktyce dzięki owym zmianom od czarnego czwartku nie nastąpił żaden krach o zasięgu globalnym. Brzemienne w skutkach finansowych okazywały się krachy lokalne, które nie sparaliżowały światowej gospodarki. Mimo wszystko czarny czwartek w opinii ekspertów pozostaje dniem, który zapoczątkował wielki kryzys. Z nim musimy zmagać się po dziś.

Polecamy: Adwokat Kaliszewski