Monety bulionowe – co warto o nich wiedzieć

Na całym świecie dostępnych jest wiele różnych rodzajów monet, podzielonych ze względu na okres produkcji, funkcjonalność czy surowiec, z którego zostały wykonane. Jednym z rodzajów monet są tak zwane monety bulionowe, nazywane też lokacyjnymi. Wykonane są one z metali szlachetnych, takich jak złoto, srebro, miedź czy platyna. Wybija się je na cele inwestycyjne, co oznacza, że są jedną z metod lokaty kapitału. Z roku na rok ich cena systematycznie wzrasta, dlatego tym bardziej warto inwestować w nie swoje pieniądze, ponieważ może to przynieść naprawdę ogromne zyski.

Monet bulionowych na całym świecie jest mnóstwo, jednak największą popularnością cieszą się między innymi Krugerrandy, a także te z motywem liścia klonowego, pochodzące z Kanady czy z wizerunkiem orła, wybijane w Stanach Zjednoczonych. Ponadto znane i cenione monety to również: Kookaburra z Australii, Suweren z Wielkiej Brytanii oraz nasze polskie z Orłem Bielikiem.

Monety bulionowe jako metoda inwestycyjna są w stanie doskonale odzwierciedlić ceny rynkowe złota oraz srebra. Niemniej jednak, jeśli zależy nam na jak najmniejszym ryzyku, początkowo najlepiej jest nabywać monety, które stosunkowo łatwo można sprzedać. Dopiero po jakimś czasie, jeśli uznamy, że taka inwestycja jest dla nas i przyniesie nam zyski, można zacząć nabywać w celach sprzedażowych też egzemplarze mało popularne. Z pewnością warto początkowo nabyć monety typu Krugerrand, Australijski Kangur czy Kanadyjski Liść Klonowy, które stanowią najbardziej rozpoznawalną grupę monet bulionowych.

Zanim będziemy mogli sprzedać egzemplarze z naszych zbiorów i zarobić na nich, musimy je najpierw kupić. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ trudności przysparza często znalezienie odpowiednich monet. W Narodowym Banku Polskim można dostać monety bulionowe, aczkolwiek nie jest to zbyt opłacalne, gdyż instytucja ta posiada wygórowane ceny, a oferta nie jest szczególnie atrakcyjna, ponieważ brak w niej jest najbardziej rozpoznawalnych na świecie monet. W związku z tym trzeba szukać innych miejsc zakupu, w których nasze zyski będą pewniejsze. Najlepszym rozwiązaniem jest odwiedzenie numizmatyka, przykładowo w Bydgoszczy lub w Olsztynie. Sklepy, zajmujące się sprzedażą monet bulionowych rozmieszczone są w całym kraju, z tym że znajdują się one raczej w dużych miastach. Poza sklepami stacjonarnymi dostępne są też sklepy internetowe, działające na podobnych zasadach jak te pierwsze, chociaż czasem ceny w tych drugich są niższe.

Kupno metod bulionowych to także zastanawianie się nad tym, jakie z nich należy nabywać. Waga takich monet jest naprawdę zróżnicowana, dlatego widełki cenowe także są ogromne. Niezwykle ważna jest jakość kruszcu, z którego wykonana została moneta i to jest cechą nadrzędną przy ocenianiu wartości. Mniej bierze się natomiast pod uwagę wartość nominalną. Najbardziej popularną i cenioną monetą na rynku jest aktualnie Krugerrand.

Krugerrand jest złotą monetą bulionową, której początek emitowania datuje się na 3 lipca 1967 roku. Jej produkcja miejsce miała w Republice Południowej Afryki, a dokładnie w mennicy Rand Refnery. Na początku moneta ta miała wagę 31, 1035 gram, jednak z czasem zaczęto emitować je także w innych wariantach: o wadze ½, ¼ oraz 1/10 uncji. W latach 70. i 80. wywożenie Krugerrandów za granicę RPA było zabronione, o czym zadecydowała polityka apartheidu. Nazwa monety pochodzi od nazwiska Paula Krugera, który był Prezydentem Republiki Południowo Afrykańskiej. Drugi człon nazwy wywodzi się natomiast od waluty obowiązującej na terenie tego kraju – Rand. Krugerrand jest niezwykle łakomym kąskiem dla inwestorów, ponieważ moneta ta znana jest na całym świecie. Bite są one z 22- karatowego złota z domieszką miedzi, która zwiększa odporność na zniszczenia mechaniczne.

Monety bulionowe, jeśli znajdują się w naszej kolekcji, muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach. Oczywiście najlepszym sposobem jest przechowywanie ich w miejscach do tego przeznaczonych, na przykład w kapslach – wtedy mamy pewność, że nie ulegną one zniszczeniu i nie zawieruszą się. Palety kapsli można trzymać w kuferkach wykonanych z drewna bądź aluminium, by ograniczyć dostęp szkodliwych czynników zewnętrznych. Kapsle mają niestety swoją wadę – pozwalają na oglądanie monet tylko z jednej strony, a ich dokładne obejrzenie wymaga ciągłego wyjmowania, co może powodować zniszczenia. Lepszym miejscem dla monet bulionowych są chociażby klasery, dzięki którym oglądanie okazów jest zdecydowanie łatwiejsze. Odpowiednie przechowywanie monet pomoże zachować ich jak najlepszy stan, co przekładać się będzie następnie na cenę sprzedaży. Każde dodatkowe zniszczenie na powierzchni krążka powoduje, że mają one mniej atrakcyjny wygląd. W związku z tym należy dbać o monety, a tym samym zadbamy o naszą lokatę.

Inwestycja w monety bulionowej to idealny sposób na osiągnięcie zysku. Jej ogromną zaletą jest to, że na takiej lokacie nie można stracić. Wartość tego typu monet wciąż wzrasta, dlatego z roku na rok sprzedawane są po bardziej wygórowanej cenie. Nie są to oczywiście monety tanie, jednak z pewnością inwestycja ta nie będzie błędem, ponieważ w każdej chwili monetę bulionową można sprzedać i to z zyskiem – tym większym, im więcej czasu minęło.

Polecamy także: Copywriting – Marketing Internetowy24