Obecna sytuacja na rynku funta szterlinga

     Jak powszechnie wiadomo, ogólnoświatowa epidemia koronawirusa na poważnie zatrzęsła rynkami finansowymi. Rynki walutowe równie mocno odczuły wpływ paraliżu gospodarczego, czego dowodem może być kurs funta, będący jedną z walut, która najgorzej znosi obecną sytuację gospodarczą na świecie.

Aktualne notowania kursu funta

     Funt szterling to jedna z walut, która w największym stopniu odczuła widmo światowej pandemii koronawirusa. Końcówka marca była dla funta szterlinga najgorszym momentem, kiedy to kurs walutowy w stosunku do dolara amerykańskiego osunął się do poziomu najniższego od 1985 roku. Taka gwałtowna zniżka wartości funta aż o 2% może mieć swoje źródło w dość opieszałym zachowaniu Wielkiej Brytanii względem szalejącego wirusa. Jak wiadomo, na samym początku rząd Wielkiej Brytanii nie zdecydował się na wprowadzenie żadnych obostrzeń, co poskutkowało bardzo dużymi liczbami zachorowań i zgonów. Ta strategia Zjednoczonego Królestwa w połączeniu z zyskującym na wartości dolarem sprawiło, że funt stracił na swojej wartości. Obecnie jednak, w kwietniu widać delikatne ożywienie rynku i delikatne wzrostu kursu funta (https://comparic.pl/kurs-funta-notowania-online-comparic/), co napawa optymizmem wielu inwestorów. Wpływ na odbicie się od dołka może mieć ogłoszenie pakietu pomocowego, jaki wystosował rząd Wielkiej Brytanii w celu zatrzymania miejsc pracy pracowników, a także ochrony przedsiębiorców. Rząd na walkę z następstwami koronawirusa przeznaczył niespotykaną dotąd kwotę aż 330 miliardów funtów. 

Prognozy dotyczące funta 

     Obecnie ciężko jest prognozować, w którą stronę dążyć będzie kurs funta. W najbliższych dniach będziemy świadkami publikacji wielu danych makroekonomicznych, które ukażą, w jakiej kondycji jest obecnie gospodarka Wielkiej Brytanii. Ze względu na bardzo agresywne rozprzestrzenianie się koronawirusa na wyspach, prognozy dotyczące takich wskaźników jak PMI, sprzedaż detaliczna czy raport z rynku pracy, prognozy są bardzo pesymistyczne i nie powinniśmy spodziewać się niespodzianek mogących zainicjować wzrost funta. 

Przy współpracy: https://comparic.pl/