Pierwsza inwestycja w monety z metali szlachetnych – jak się do niej przygotować?

Inwestycje w metale szlachetne cieszą się ogromną popularnością zarówno w Polsce jak i na świecie. Wszelkie kryzysy gospodarcze i polityczne sprawiają, że ceny złota i srebra idą w górę. Zakup monet w pewnych okolicznościach daje większe bezpieczeństwo niż inwestycje w nieruchomości – złote i srebrne monety można ukryć, a także zabrać ze sobą wszędzie dokąd się udajemy. W przypadku ziemi i nieruchomości nie jest to możliwe. Specjaliści od inwestycji zalecają przynajmniej część swoich oszczędności ulokować w metale szlachetne.

Inwestycje dla początkujących – od czego zacząć?

Osoby, które chcą zainwestować w złoto lub srebro powinny dokładnie oszacować swoje możliwości finansowe. To jakie posiadamy zasoby często bardzo ułatwia nam wybór konkretnego kruszcu. Ci, którzy dysponują większymi funduszami częściej wybierają złoto – metal droższy, charakteryzujący się bardzo stabilną pozycją na rynku. Jeżeli stan naszych finansów nie pozwala na zakup złota – zdecydujmy się na tańsze srebro.

Jeżeli chcemy inwestować w monety, powinniśmy rozważyć, czy interesuje nas zakup produktów kolekcjonerskich, czy inwestycyjnych. Warto zdawać sobie sprawę, że zarówno na monetach bulionowych, jak i kolekcjonerskich można zarobić. W przypadku monet inwestycyjnych gwarantowany zarobek będzie prawdopodobnie mniejszy, jednak z reguły pewny. Żeby zarobić na monetach kolekcjonerskich będziemy potrzebowali głębokiej wiedzy, a także dużej dozy szczęścia. Jeżeli nie jesteśmy znawcami numizmatyki – lepszym rozwiązaniem będzie jednak zakup monet bulionowych, które minimalizują ryzyko złej inwestycji.

Kupujemy monety z metali szlachetnych

Żeby zyskać na inwestycji w srebrne lub złote monety, należy pamiętać, że różne czynniki mają wpływ na ich wartość. Przede wszystkim:

– dobrze jest inwestować w najpopularniejsze monety bulionowe,
– należy kupić monety u sprawdzonego dostawcy,
– warto dbać o odpowiednie przechowywanie monet,
– lepiej jest kupować monety w ilościach hurtowych.

Pierwszą zasadą, której powinien przestrzegać początkujący inwestor jest zakup najbardziej znanych monet bulionowych. Taka strategia pomoże nam w późniejszym okresie korzystnie je sprzedać. Nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem najsławniejszych monet inwestycyjnych – informacje o nich zdobędziemy za pośrednictwem sieci lub od zaufanego sprzedawcy.

Dobry dostawca to podstawa korzystnej inwestycji. Kiedy kupujemy monety w sprawdzonym miejscu – mamy pewność, że są one najwyższej jakości. Dodatkowo należy mieć świadomość, że podczas zakupu hurtowej ilości monet płacimy mniej. Jeżeli tylko nasze możliwości finansowe pozwalają nam na to, zainwestujmy jednorazowo w dziesięć lub więcej monet.

Każdy inwestor powinien zdawać sobie sprawę, że moneta bulionowa, która jest w nienaruszonym stanie, podczas sprzedaży osiągnie wyższą cenę. Nie należy dopuścić do powstania na niej zarysowań i innych mechanicznych uszkodzeń. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest przechowywanie kosztownych monet w specjalnie do tego celu przeznaczonych kapslach ochronnych.